"Danas naš kolektiv broji gotovo 20 stalnih i pridruženih članova tima te smo vodeća svjetska tvrtka u području razvoja vizijskih tehnologija za bespilotne platforme. Riječ je o radikalnim inovacijama koje smo razvili internim kapacitetima; od skice na papiru do proizvoda spremnog za serijsku proizvodnju"
U Osijeku se proizvode najbolje naočale za upravljanje dronovima na svijetu
Još prije samo par godina pojam bespilotne letjelice ili drona predstavljao je potpunu nepoznanicu široj javnosti. Danas su ove letjelice sveprisutne, osim za sigurnosni nadzor, mapiranje i dostavu pošiljki, dronovi su postali nezaobilazan dio fotografske i snimateljske opreme u zabavnoj industriji. Upravo je kamera ono što je dronove učinilo iznimno popularnima, a utrke dronova postaju jedan od popularnijih sportova u svijetu. U segmentu video naočala za upravljanje i vožnju dronovima i drugim bespilotnim platformama, naočale Orqa FPV.One slove kao najbolje na svijetu... i dolaze iz Osijeka!
Osječka tvrtka Capital Hook primarno se bavi istraživanjem i razvojem hardverskih proizvoda i uređaja, a domaćoj i međunarodnoj javnosti postala je poznata upravo zbog brenda Orqa u sklopu kojeg su lansirali spomenute naočale. S ovim naočalama Orqa tim je prošle godine pobijedio na natjecanju Idea Knockout, što im je donijelo priliku da proizvod predstave na ovogodišnjem sajmu CES u Las Vegasu. Kako bi osigurali sredstva za proizvodnju, sredinom lipnja ove godine proveli su dosad najbrže rastuću Kickstarter kampanju u Hrvatskoj u sklopu koje su u manje od 24 sata prikupili rekordnih 1,5 milijuna kuna!
Da je pravi primjer uspješne startup tvrtke Capital Hook je dokazao i činjenicom da je svoje petogodišnje projekcije već ostvario. „Danas naš kolektiv broji gotovo 20 stalnih i pridruženih članova tima te smo vodeća svjetska tvrtka u području razvoja vizijskih tehnologija za bespilotne platforme. Već smo imali priliku surađivati s velikim brojem domaćih i stranih hardware tvrtki za koje smo razvijali uređaje potrošačke elektronike, medicinske uređaje, kamere, senzore i radare. Riječ je o radikalnim inovacijama koje smo razvili internim kapacitetima; od skice na papiru do proizvoda spremnog za serijsku proizvodnju“, tvrdi direktor tvrtke Ivan Jelušić.
Uz suradnju s brojnim kompanijama, veliki broj kolega i suradnika tvrtke bivši su i trenutni studenti te profesori s Fakulteta elektrotehnike Sveučilišta J. J. Strossmayer u Osijeku, a uz razvijanje vlastitih proizvoda, cilj poslovanja im je i pružanje usluga drugim hardverskim startupovima iz Hrvatske i Europske unije.
Jelušić smatra kako je Hrvatska agencija za malo gospodarstvo, inovacije i investicije (HAMAG-BICRO) prepoznala potrebe tržišta, odnosno malih poduzetnika jer im pomaže kod skaliranja poslovanja te rasta na stranim tržištima. Kroz svoj program Kompetentnost i razvoj MSP-ova Agencija je tvrtki Capital Hook dodijelila 300 tisuća kuna za opremanje laboratorija za istraživanje i razvoj hardverskih proizvoda, maloserijsku proizvodnju te stručno osposobljavanje djelatnika.
„Kupljena oprema nam omogućuje da brže i jeftinije izrađujemo iteracije novih proizvoda te ponudimo nove usluge našim klijentima. Iako nam je trenutno fokus na naočalama Orqa FPV.One, radimo i na brojnim drugim projektima kao što su razvoj nosivih (wearable) medicinskih uređaja, razvoj nosivih senzora za praćenje temperature tijela, razvoj i proizvodnja niskonaponskih izvora napajanja, mjernih uređaja za praćenje potrošnje energije, razvoj specijalizirane telemetrijske opreme za prekooceanske brodove, izrada industrijskog robota, razvoj i proizvodnja edukacijskih robota i drugo“, nabraja Jelušić te dodaje kako je opremljeni prostor multifunkcionalan i da istovremeno služi kao reprezentativan uredski prostor, laboratorij, univerzalna linija za proizvodnju te prostor za obuku novih zaposlenika, a prilagođen je i zapošljavanju osoba sa invaliditetom.
Kupljena oprema nam omogućuje da brže i jeftinije izrađujemo iteracije novih proizvoda te ponudimo nove usluge našim klijentima
Ivan Jelušić
direktor tvrtke Capital Hook
Naočale Orqa trenutno se primarno koriste za utrke i zabavu, no Jelušić i njegov tim u budućnosti vide primjenu i u medicini, zaštiti i spašavanju te autonomnoj vožnji vozila i letjelica. Prostora za napredak ima napretek, no bez sumnje ovaj mladi osječki startup već se sada može smatrati uspješnim te ga HAMAG-BICRO s ponosom svrstava u #prvih25.